Shapes by Sebastian Wrong
Shapes by Sebastian Wrong er skabt i samarbejde med den anerkendte britiske designer Sebastian Wrong og forener skulpturel formgivning med funktionel fleksibilitet. Kollektionen består af de tre laserskårne geometriske former SW904, SW909 og SW914, der forvandler gulvet til et kreativt designredskab og åbner for nye muligheder inden for gulvdesign.
Shapes by Sebastian Wrong er videreudviklet med fokus på frihed og individualitet. Alle tæppeflisekvaliteter fra Fletco Carpets kan udskæres i disse tre former, hvilket giver arkitekter og designere mulighed for at skabe skræddersyede gulvløsninger, der understøtter det enkelte projekts arkitektoniske vision og identitet.
Resultatet er en fleksibel gulvløsning, hvor form, farve og materiale går i dialog med omgivelserne og skaber et stærkt fundament for de mennesker, der bruger rummet.
For at understøtte det grafiske samspil mellem de geometriske former anbefaler vi at arbejde med mellem tre og fem farvenuancer inden for samme kvalitet. Jo flere farver, desto mere karakter og dynamik tilføres gulvet – fra et roligt og harmonisk udtryk til markante og identitetsskabende kompositioner.
